Uruchom Program Drdietman

Dobre odżywianie jest konieczne dla zdrowia. Żeby jeść zdrowo, musisz wiedzieć, co jesz. Odpowiednia wiedza o produktach spożywczych pomoże Ci w ich trafnym doborze. Umożliwi też, niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia, okresowe sprawdzanie zbilansowania Twojego odżywiania. Jest zatem niezwykle ważne, żeby każda zainteresowana osoba mogła bez problemu dotrzeć do informacji o wszystkich obecnych na rynku wyrobach spożywczych.

Dlatego odpowiednia informacja o produktach spożywczych powinna być zdromadzona w jednym, łatwo dostępnym miejscu.

Zobacz więcej

Dla umożliwenia wszystkim konsumentom korzystania z prawa do ochrony zdrowia Portal jedzdobrze.pl udostępnia Tabele wartości odżywczych. Każdy producent lub importer żywności może publikować w nich informacje o swoich wyrobach.

Dbałość o zdrowie klientów nakazuje tym osobom podawanie w Tabelach nie tylko informacji, których publikowanie jest obligatoryjne. Powinny być w nich także zamieszczone wszelkie informacje o danym wyrobie, mogące mieć wpływ na zdrowie osoby, która go spożyje.

Poprzez publikowanie w Tabelach wartości odżywczych informacji o swoich wyrobach producent lub importer żywności manifestuje, że prowadzi działaność w sposób odpowiedzialny społecznie.

Ukryj

"Nic nie potrafi nam dać
tyle zdrowia i tyle przyjemności,
co jedzenie"

E-mail: redakcja@jedzdobrze.pl, Tel. 570 950 952, Godz. pracy 8:00 - 16:00

« powrót do numeru 2/2020

paski.png

Diagram paskowy w Programie DrDietman – czym jest i do czego służy?

Autor: Viviana Cieślak-Stanley Data publikacji: 24 czerwca 2020

Diagram „paskowy” jest podstawowym narzędziem analitycznym Programu DrDietman. Służy on do sprawdzania poprawności zbilansowania odżywiania. Składa się z 38 wykresów „paskowych”, prezentujących spożycie energii oraz porównanie spożycia 37 składników odżywczych z potrzebami organizmu. Potrzeby organizmu zostały ustalone zgodnie z normami przyjętymi przez Parlament Europejski i Radę Europy Rozporządzeniem z dnia 25 października 2011 roku. Zostały podane dla osób dorosłych poprzez wskazanie dziennej referencyjnej wartości spożycia witamin
i składników mineralnych oraz referencyjnych wartości spożycia dla wartości energetycznej i wybranych składników odżywczych innych niż witaminy i składniki mineralne.

paski.png

Spożycie energii lub określonego składnika odżywczego jest prezentowane na diagramie w postaci zabarwienia wykresu poziomego (paska). Po prawej stronie każdego wykresu znajdują się znaczniki pionowe, wskazujące spożycie zalecane, natomiast na niektórych wykresach znajdują się dodatkowo, położone jeszcze bardziej na prawo, znaczniki wskazujące spożycie dopuszczalne. Zabarwienie zielone na wykresie oznacza spożycie prawidłowe, zgodne z potrzebami organizmu, natomiast zabarwienie czerwone wskazuje na szkodliwy niedobór lub nadmiar spożycia danego składnika pokarmowego.