Uruchom Program Drdietman

Dobre odżywianie jest konieczne dla zdrowia. Żeby jeść zdrowo, musisz wiedzieć, co jesz. Odpowiednia wiedza o produktach spożywczych pomoże Ci w ich trafnym doborze. Umożliwi też, niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia, okresowe sprawdzanie zbilansowania Twojego odżywiania. Jest zatem niezwykle ważne, żeby każda zainteresowana osoba mogła bez problemu dotrzeć do informacji o wszystkich obecnych na rynku wyrobach spożywczych.

Dlatego odpowiednia informacja o produktach spożywczych powinna być zdromadzona w jednym, łatwo dostępnym miejscu.

Zobacz więcej

Dla umożliwenia wszystkim konsumentom korzystania z prawa do ochrony zdrowia Portal jedzdobrze.pl udostępnia Tabele wartości odżywczych. Każdy producent lub importer żywności może publikować w nich informacje o swoich wyrobach.

Dbałość o zdrowie klientów nakazuje tym osobom podawanie w Tabelach nie tylko informacji, których publikowanie jest obligatoryjne. Powinny być w nich także zamieszczone wszelkie informacje o danym wyrobie, mogące mieć wpływ na zdrowie osoby, która go spożyje.

Poprzez publikowanie w Tabelach wartości odżywczych informacji o swoich wyrobach producent lub importer żywności manifestuje, że prowadzi działaność w sposób odpowiedzialny społecznie.

Ukryj

"Nic nie potrafi nam dać
tyle zdrowia i tyle przyjemności,
co jedzenie"

E-mail: redakcja@jedzdobrze.pl, Tel. 570 950 952, Godz. pracy 8:00 - 16:00

« powrót do numeru 1/2019

Każdy ma prawo wiedzieć, co je!

Autor: Kamil Karzyński Data publikacji: 19 stycznia 2019

Nic tak silnie nie wpływa na nasze zdrowie, jak jedzenie. Każdy ma prawo dbać o swoje zdrowie. Stąd każdy, żeby móc dbać o zdrowie, ma prawo wiedzieć, co je. Każdy z nas z osobna oraz opinia publiczna ma prawo domagać się od podmiotów gospodarczych, które produkują żywność lub nią handlują, żeby udzielały one konsumentom wyczerpującej, rzetelnej informacji o żywności i na własny koszt zapewniały jej łatwą dostępność oraz publikowały ją w formie umożliwiającej dobór żywności poprzez porównywanie ze sobą poszczególnych wyrobów lub na drodze bilansowania diety. Mamy prawo domagać się od podmiotów gospodarczych z rynku spożywczego, że wyjdą naprzeciw oczekiwaniu opinii publicznej i nie będą ograniczały swojej polityki informacyjnej do publikowania tylko tych informacji, których podawanie przepisy unijne uznają za obowiązkowe i do reklam, ale będą także publikowały informacje, których podawanie przepisy unijne uznały za dobrowolne oraz będą publikowały ważne dla dbałości o zdrowie informacje o ilości obecnych w danym wyrobie niektórych dodatków do żywności oraz o niektórych technologiach.