Jak zdrowo się odżywiac?

Autor Wiadomość

Data rejestracji
2007-12-12

Najbardziej fascynujacym odkryciem ostatnich 10 lat jest wykazanie ochronnej roli diety bogatej w warzywa i owoce. Coc nie do konca jeszcze znamy caly ciag zaleznosci , chociaz badania trwaja to wiemy , ze wsrod ludzi , ktorzy jedza duzo warzyw i wystarczajaco czesto , znacznie rzadziej wystepuja zawaly miesnia sercowego oraz nowotowry. W grupach , ktore decyduja sie na wegetarianizm , czyli skrajna forme odzywiania , czestosc tych schorzen jest o polowe mniejsza. Dlaczego to takie wazne teraz? Bo swiat sie zmienil , ludzi zyja znaczenie dluzej niz 100 lat temu. Kiedy czlowiek zyl okolo 40 lat , nie bylotakie wazne, czym sie odzywial. Tluszcz zwierzecy byl dobrym zrodlem energii, jako ze jest to pokarm wysoce kaloryczny i w dodatku moze sie w organizmie odkladac, tworzyc zapasy. W tej chwili chorobami, ktore determinuja dlugos naszego zycia sa schorzenia, ktore wynikaja czesciowo z nadmiaru , a napewno z niewlasciwych proporcji.

źródło: ,, Jak zdrowo sie odzywiac?''
Prof. Witold Zatoński

Data rejestracji
2007-12-18

Obecnie chyba najbardziej szkodliwy jest nadmiar kalorii przy niedoborze witamin i soli mineralnych.

Data rejestracji
2008-02-19

zdecydowanie się zgadzam. warzywa i owoce są bardzo zdrowe i staram się je jeść przez cały rok. w moim domu nie zdarza się że obiad jest bez warzyw. a żevby było urozmaicenie korzystam szczególnie zimą z mrożonek, bo to najlepsza forma przechowywania żywnośi a wiadomo że np. fasolki szparagowej nie można zimą żświeżej kupić. tak samo truskawek. p;oza tym w mrożonkach nie ma konserwabntów.
zauwazyłam, że od kiedy jemy więcej warzyw lepiej się czujemy. i tym sposobem dziś na obiad zielona mieszanka warzywna a na deser kompot truskawkowy.
przy okazji, co sądzicie o mieszankach warzywnych mrożonych? jakieś ulubione?