Dbaj o zdrowie swoich dzieci

MIASTO ZACHĘCA DO KORZYSTANIA Z BEZPŁATNEJ PROFILAKTYKI

Radni z komisji zdrowia i opieki społecznej Rady Miasta Puławy hołdują zasadzie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W budżecie miasta zabezpieczono 175 tys. na realizację zadań z zakresu programów profilaktyki zdrowotnej. – Profilaktyką objęte zostaną dzieci, bo im wcześniej zacznie się zapobiegać chorobom, tym lepiej – podkreśla doktor Elżbieta Szymańska, przewodnicząca komisji zdrowia.

Do realizacji wybrano dwa programy. Zwalczanie otyłości u dzieci – tym programem od poniedziałku zostały objęte dzieci do 18. roku życia. Drugi program to zapobieganie alergiom i astmie. Oba będą prowadzone wspólnie z miejscowym Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej i pielęgniarkami szkolnymi.

– Analizowaliśmy dane epidemiologiczne związane ze zdrowotnością mieszkańców miasta, przeglądaliśmy oferty programów profilaktycznych. Wybraliśmy kierowane do dzieci – mówi doktor Szymańska. Jej zdaniem otyłość i powstała w jej wyniku cukrzyca to plaga XXI wieku. Ten problem narasta. W ciągu 20 ostatnich lat ilość zachorowań na cukrzycę zwiększyła się na świecie dziesięciokrotnie. – Wynikiem otyłości jest nie tylko miażdżyca, ale i choroby układu krążenia, wady postawy, obniżona samoocena, depresja i inne zaburzenia – wylicza doktor.

Pielęgniarki szkolne wytypują dzieci zagrożone otyłością. Te, które zakwalifikują się do programu, przejdą badania ambulatoryjne. Podobnie realizowany będzie program związany z alergiami. Chodzi o to, aby dzieciom jak najwcześniej udzielić specjalistycznej pomocy, by nie doszło do inwalidztwa oddechowego. Puławy nie są miastem przodującym pod względem czystego powietrza. Wpływ na to ma obecność Zakładów Azotowych. Badania pokazują, że w Puławach jest więcej chorób alergicznych niż w innych miastach województwa. – Chcemy pomóc najmłodszym. Marsz alergiczny można zatrzymać. Astma w porę wykryta może zostać zatrzymana. Choroba zaawansowana może zostać złagodzona przez sprowadzenie do niższego rzędu – przekonuje doktor Szymańska.

Przed radnymi i służbą zdrowia stoi zadanie, aby przekonać społeczeństwo Puław do korzystania z programów profilaktycznych, bo niektórzy nie doceniają darmowych badań i szczepień. Pokazał to przykład ubiegłorocznych szczepień na grypę, gdzie nie została w całości wykorzystana pula szczepionek sponsorowanych przez miasto.

ELŻBIETA SZYMAŃSKA

Ma 49 lat. Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie. Od 23 lat pracuje w Samodzielnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Jest lekarzem w Przychodni Rejonowej nr 2 przy ul. Skłodowskiej w Puławach, specjalistą medycyny rodzinnej i z dziedziny pediatrii. Drugą kadencję jest radną, przewodniczy komisji zdrowia i opieki społecznej. Jest wiceprzewodniczącą Rady Miasta. Jako uczennica uczęszczała do klasy sportowej i grała w piłkę siatkową. Teraz lubi chodzić na wycieczki, pływać, żeglować, grać w tenisa. Jej życiowe credo to pomagać ludziom bez względu na poglądy i wyznanie. Mąż Władysław jest inżynierem, pracuje w telekomunikacji. Matka dwóch córek: Ewy, studentki II roku historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Izabeli, uczennicy klasy maturalnej.

Źródło: www.kurierlubelski.pl