UE: 100 mln euro na promocję spożycia owoców i warzyw

Unijna komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel powiedziała, że przewiduje przeznaczenie "100 milionów euro" na promowanie spożycia owoców i warzyw, zwłaszcza przez dzieci, w krajach Unii Europejskiej.

Na kampanię promowania owoców i warzyw będzie potrzeba około 100 mln euro - powiedziała pani Fischer Boel dziennikarzom na marginesie spotkania unijnych ministrów rolnictwa, które odbywa się w niedzielę w Moguncji.

Owocowo-warzywna kampania ma na celu zwłaszcza walkę z nadwagą i otyłością wśród młodzieży i stanowi część prowadzonej reformy wsparcia dla sektora owoców i warzyw.

Koszt projektowanego programu będzie współfinansowany w równych częściach przez kraje członkowskie - powiedziała pani Fischer Boel.

W czerwcu kraje członkowskie UE mają zatwierdzić reformę sektora owoców i warzyw, obejmującą m.in. stopniowe zmniejszenie dotacji do ich produkcji.

Unijne wsparcie w sektorze owoców i warzyw wynosi 1,5 mld euro rocznie, w ramach dopłat dla rolników.

Według danych KE na nadwagę cierpi w UE ponad 100 milionów osób - 27 proc. mężczyzn i 38 proc. kobiet. W ostatnich latach otyłość i nadwaga zaczynają coraz częściej dotyczyć dzieci. Szacuje się, że rocznie 400 tys. dzieci zaczyna chorować na otyłość.

Źródło: www.dzienik.pl