Podatki nową bronią w walce z otyłością

NIEMCY SPD chce wychowywać obywateli, nawet jeżeli oznacza to stosowanie przymusu Podatki nową bronią w walce z otyłością Prawie 50 procent Niemców ma nadwagę. W trosce o zdrowie obywateli politycy CDU i SPD żądają podwyżki VAT na niezdrową żywność.

19 procent podatku na śmietanę, cukierki, czekoladę i czipsy ma odchudzić niemieckich grubasów. Opinię o skuteczności tej metody są podzielone. Opozycja i przedstawiciele świata handlu widzą w inicjatywie koalicji przede wszystkim kolejną próbę wyciągnięcia pieniędzy z kieszeni podatników.

Zdaniem ekspertów do spraw żywienia z CDU i SPD najłatwiej zniechęcić konsumentów dokupowania produktów zawierających dużo tłuszczu lub cukru, podwyższając ich cenę. - Zamiast 7 proc. wielbiciele słodyczy, kupując ulubione cukierki, powinni zapłacić pełną stawkę podatkową, czyli 19 procent. Niezdrowe produkty powinny być droższe od dietetycznych. - powiedziała "Rz" ekspert ds. zdrowia z frakcji SPD w Bundestagu Elvira Drobinski-Weiss. Jej zdaniem to woda mineralna, a nie batoniki, powinna być nisko opodatkowana. - Chcemy wychować ludzi. Nawet przymusem. Kiedy zapłacą wysoką cenę za tabliczkę czekolady, może następnego dnia zastanowią się przed zakupem drugiej - dodaje. Podobnego zdania jest rzeczniczka frakcji CDU do spraw żywienia Ursula Heinen. - Wychowanie przez kieszeń jest zawsze skuteczne -uważa. Dietetycy się z tym zgadzają. - Moim zdaniem to dobra metoda walki z otyłością - twierdzi dietetyk Uniwersytetu z Monachium Hans Hauner. Zdaniem niemieckiego związku handlu (HDE) za rzekomą troską o zdrowie kryje się jednak próba zapełnienia kas państwowych. -Nie można odróżniać dobrej i złej żywności - ostrzega rzecznik HDE Hubertus Pellengahr. Podobnego zdania są liberałowie. - Na każdy problem mają tylko jedną odpowiedź, coraz to nowe podatki. Dosyć tego! -grzmi poseł FDP do Bundestagu Jürgen Köppelin.

Inicjatywa koalicji ma wzmocnić kampanię rządu przeciwko otyłości podtytułem "Zdrowy zamiast tłusty", która obiecuje zmniejszenie liczby otyłych o połowę do 2020 roku.

Źródło: www.rp.pl