Komisja Europejska proponuje sposoby walki z otyłością

Lepsze oznakowanie żywności, darmowe owoce dla dzieci w szkołach, mniej soli i tłuszczów w produktach żywnościowych - to najnowsze pomysły Komisji Europejskiej na walkę z otyłością.

Komisja ogłosiła wczoraj dokument, w którym apeluje do producentów żywności, by zmienili przepisy na swoje produkty, aby były zdrowsze. Chce także, by produkty żywnościowe w Europie były lepiej oznakowane.

- Konsumenci mogą sami decydować, co będą jeść, ale powinni podejmować decyzje, mając wystarczająco dużo informacji - mówił unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianou. Komisja nie wyklucza, że wprowadzi przepisy określające, co ma być na opakowaniach i ograniczające możliwość reklamowania niezdrowych produktów.

Bruksela uznała, że musi zająć się tym, co jedzą Europejczycy, bo według jej danych w większości krajów już połowa dorosłych cierpi na nadwagę lub otyłość. Nadwagę ma też prawie 22 mln dzieci w całej UE, a liczba ta z każdym rokiem rośnie. - Dzisiejsze dzieci z nadwagą będą jutrzejszymi ofiarami zawałów serca - mówił Kyprianou.

Niektóre kraje już wprowadziły oznakowanie żywności, które ma pomóc ludziom zdrowo się odżywiać, np. w brytyjskich supermarketach na opakowaniach są czerwone, żółte i zielone światła, zależnie od zawartości soli i tłuszczów.

Według danych Komisji Europejskiej najgrubsi w UE są Maltańczycy i Grecy. Polacy są najszczuplejsi po Włochach, Francuzach i Austriakach. Nawet u nas średni wskaźnik masy ciała (waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wzrostu w metrach) wynosi 24,8, podczas gdy górna granica normy dla zdrowego człowieka to 25.

Źródło: www.gazetawyborcza.pl