Kobietom z nadwagą i otyłością grozi rak

Nadwaga i otyłość u kobiet w średnim wieku i późniejszych latach zwiększają ryzyko zachorowania na raka, wynika z zakrojonych na dużą skalę badań nad czynnikami sprzyjającymi chorobie nowotworowej wśród kobiet (tzw. Million Women Study), których wyniki opublikowano w środę.

Według dr Gillian Reeves z uniwersytetu oksfordzkiego, która nadzorowała badania, otyłość lub nadwaga tkwi u podłoża choroby nowotworowej u ok. 6 tys. przypadków (5 proc.) na ogólna liczbę 120 tys. nowych zachorowań rocznie wśród kobiet w wieku 50-64 lat.

"Nadwaga ma znacznie większy wpływ na ryzyko zachorowania na niektóre odmiany raka niż na inne, zwłaszcza piersi i narządów i rodnych, które stanowią dwie trzecie spośród 6 tys. dodatkowych przypadków zachorowań" - cytuje dr Reeves agencja PA.

Połowa zachorowań na raka wyściółki macicznej i jednego z typów raka przełyku u kobiet spowodowana jest nadwagą - twierdzą naukowcy. Wobec kobiet z nadwagą zachodzi większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka innych narządów i białaczkę.

W badaniach sfinansowanych przez czołową organizację charytatywną Cancer Research UK analizowano 45 tys. przypadków zachorowań na raka na ogólną liczbę ponad 1 mln kobiet, u których wykryto chorobę nowotworową w ostatnich 7 latach.

W celu oszacowania ryzyka zachorowania na raka u kobiet z nadwagą naukowcy zestawiali tzw. indeks masy ciała będący wypadkową wzrostu i wagi z przypadkami zachorowania na raka w tej grupie kobiet. Ustalono, iż związek indeksu z chorobą nowotworową uzależniony jest od tego, w jakim kobieta jest wieku.

Nadwaga i otyłość zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi dopiero po menopauzie, zaś wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelit występuje przed menopauzą.

W ub. tygodniu inne badania, przeprowadzone przez World Cancer Research Fund stwierdziły, iż "przekonywujące dowody" wskazują na to, iż nadwaga i generalnie sposób odżywiania się może być czynnikiem sprawczym sześciu różnych pospolitych odmian raka m. in. piersi, jelita i trzustki.

Otyłość została zidentyfikowana jako jedna ze społecznych plag, które zagrażają Brytyjczykom. Do 2050 r. połowa dorosłej populacji i jedna czwarta dzieci ma cierpieć na nadwagę.

Źródło: www.gazeta.pl