Ameryka boi się stawać na wadze

Mieszkańcom USA coraz bardziej zagraża otyłość. Według najnowszych danych w połowie przyszłej dekady na nadwagę będzie cierpieć trzy czwarte Amerykanów

Już teraz ponad 60 procent dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych waży za dużo. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Hopkinsa w Baltimore jeśli obecne trendy utrzymają się, w 2015 roku nadwagę będzie miało 75% dorosłych Amerykanów. Z tego ponad połowa będzie otyła.

Badania wskazują, że ryzyko wzrasta u wszystkich - bogatych i biednych, białych i kolorowych, młodszych i starszych. Zdaniem lekarzy taka sytuacja to kryzys społeczny, który grozi chorobami serca, cukrzycą i rozwojem nowotworów. Eksperci przewidują, że w USA otyłość stanie się niedługo najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci.

Największy odsetek osób z nadwagą w USA obserwuje się u czarnoskórych kobiet powyżej 40 roku życia. 80 procent ma nadwagę; połowa jest otyła.

Światowi eksperci diagnozują nadwagę u ludzi, których Indeks Masy Ciała wynosi od 25 do 30. Indeks powyżej 30 wskazuje na otyłość. Indeks to masa ciała w kilogramach podzielona przez kwadrat wzrostu w metrach. W skali globalnej ludzi z nadwagą jest więcej niż z niedowagą.

www.zw.com.pl