Niemcy najgrubszym narodem w Europie

Niemcy są najgrubszymi Europejczykami. Raport Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Otyłością przyniósł alarmujące wyniki: 75 procent Niemców i 59 Niemek waży więcej niż powinni. To najgorsze wskaźniki w Unii Europejskiej.

Badania, których wyniki oficjalnie zostaną opublikowane w sobotę, wykazały, że Niemcy osiągnęli poziom Amerykanów, tradycyjnie uważanych za najbardziej otyłych. Ponad połowa Niemców ma nadwagę, 23 procent cierpi na chorobliwą otyłość. U niemieckich kobiet sytuacja wygląda tylko nieco lepiej.

Polacy w środku stawki

Zdaniem specjalistów cytowanych przez "Sueddeutsche Zeitung", która przedstawiła dziś wyniki badań, otyłość Niemców wynika z braku ruchu i niezdrowej diety, w której dominują tłuszcze i piwo. W rankingu Niemcy wyprzedzają Brytyjczyków, Cypryjczyków i Czechów, a najlepiej, czyli "najszczuplej", wypadają Włosi i Francuzi. Polacy zajmują 12. miejsce, w środku stawki.

Fachowcy ostrzegają

Fachowcy ostrzegają, że skala otyłości przybiera rozmiary epidemii, a Europejczyków coraz więcej kosztuje jej leczenie. 6 procent wydatków na ochronę zdrowia w Unii Europejskiej przeznaczane jest na leczenie chorób wywołanych przez nadwagę. W Niemczech stanowi to wydatek rzędu od 10 do 20 miliardów euro rocznie.

Źródło: www.gazeta.pl