Hormon hibernacji sposobem na otyłość

BIOCHEMIA Głodowanie bywa korzystne Hormon hibernacji sposobem na otyłość Hormon spowalniający metabolizm głodujących myszy pozwala zwierzętom "hibernować" - spowalniać swe funkcje życiowe, aby zachować energię. W przyszłości hormon ten jako lek może być używany do zwalczania otyłości i zaburzeń metabolizmu u ludzi -uważają naukowcy amerykańscy.

Hormon zwany FGF21 działa na receptory, które mają pod kontrolą użycie odpowiedniego paliwa dla komórek. Efekt działania FGF21 został po raz pierwszy opisany w magazynie "Cell Metabolism".

FGF21 pojawia się w okresie głodu. Reguluje przetwarzanie tłuszczów w energię. W warunkach normalnych energia pochodzi z węglowodanów. Spalanie tłuszczów powoduje obniżenie temperatury ciała zwierzęcia, hamując aktywność fizyczną.

- Hormon się uaktywnia i zmienia metabolizm i zachowanie myszy w obliczu niedoboru węglowodanów - powiedział Steven Kliewer, profesor biologii molekularnej i farmakologii University of Texas Southwestern. - Na bazie eksperymentów z pobudzaniem do działania hormonu zmieniającego metabolizm możemy stworzyć nową generację leków, które pozwolą na skuteczną walkę z otyłością u ludzi - uważa Kliewer. Większość ssaków w warunkach braku żywności przestawia swój metabolizm ze spalania węglowodanów na spalanie zgromadzonych tłuszczów, ale tylko niektóre z nich potrafią obniżyć temperaturę ciała i popaść w stan otępienia.

Naukowcy chcą wykorzystać ten mechanizm. Pod wpływem działania hormonu organizm będzie się domagał kolejnej porcji jedzenia, a pożytki z mniejszej konsumpcji są oczywiste: niższe ciśnienie krwi, niższy poziom cholesterolu i glukozy.

- Chcemy zobaczyć, czy da się mniej jeść, w rzeczywistości wcale nie jedząc mniej - powiedział Steven Kliewer.

Źródło: www.rp.pl