Trzymaj linię na zdrowie

Ze szczupłą sylwetką jest jak z porządkami. Jeśli sprzątasz na bieżąco, zawsze masz czysto. Gdy pilnujesz wagi, nie musisz się odchudzać. Z tych dwóch zadań utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest trudniejsze, bo jedzenie jest czymś więcej niż zaspokajaniem głodu - wielką przyjemnością. Zapowiadają ją twoje zmysły: smak, wzrok, węch. Chociaż więc przed chwilą w ogóle nie ssało cię w żołądku, gdy spojrzysz na jakąś potrawę i poczujesz jej aromat, budzi się w tobie wilczy apetyt. Ulegasz pokusie - jednej, drugiej, dziesiątej, a potem nie możesz wejść w ulubioną spódnicę. Nie ulega wątpliwości, że gdyby jedzenie nie było taką frajdą, nikt nie miałby nadwagi.

Bilans zysków dla zdrowia

Lekarze twierdzą, że nadwaga to problem wyłącznie mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych. Wiadomo dlaczego: żywności jest w bród, a pracy fizycznej coraz mniej. Pomyśl, ile energii zużywały nasze babcie, piorąc na tarze. Ty naciskasz guzik pralki. Co prawda gotowały tłusto, ale często także dania postne. Dziś możesz kupić, co zechcesz, stosownie do zasobności portfela. To jest ta pułapka, w którą wpadamy. I tyjemy. A lekarze z całym przekonaniem mówią, że tylko szczupli są zdrowi. Przedstawiamy listę korzyści dla zdrowia, które zyskasz, dbając o linię.

 • Unikniesz zmian zwyrodnieniowych stawów
  Istotną przyczyną tej choroby jest nadwaga. Twoje stawy, choć bardzo wytrzymałe, nie są ze stali. Gdy są przeciążone, dochodzi do ich uszkodzenia mechanicznego, stanów zapalnych. Wtedy pojawiają się ból i trudności z poruszaniem.
 • Zadbasz o układ krążenia
  Nadwaga powoduje odkłada- nie się na ścianach naczyń krwionośnych płytek miażdżycowych. Zwężają one tętnice, sprzyjają ich zatykaniu się przez zakrzepy. Konsekwencją tego może być nadciśnienie, udar mózgu i zawał serca.
 • Zapobiegniesz cukrzycy typu 2 Ma bezpośredni związek z nadwagą. Jej ryzyko jest 12 razy większe u kobiet otyłych niż u szczupłych. Maleje, gdy chudniesz.
 • Będziesz łatwiej oddychać
  Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje zaburzenia oddychania, bo przepona jest zbyt wysoko ustawiona. W efekcie pojemność płuc zmniejsza się, tkanki są niedotlenione, pojawia się zadyszka.
 • Przysłużysz się wątrobie
  Otyłość powoduje jej stłuszczenie (gorzej wtedy funkcjonuje), a także ma swój duży udział w tworzeniu się kamieni żółciowych.

Naj nr 12/07