Schudnij raz a dobrze

Jolanta Dyjecińska

Zrzucasz kilogramy, ale potem ponownie tyjesz. Zaczynasz więc stosować kolejną dietę. I tak w kółko. Czy można tego uniknąć? Można, a nawet trzeba. W trosce o zdrowie.

Która z nas tego nie zna. Raz jesteśmy smukłe, raz jak Księżyc w pełni. Takie wahania wagi nie są tylko problemem estetycznym, ale i zdrowotnym. Zwiększają ryzyko chorób układu krążenia. No dobrze, tylko jak zapobiec efektowi jo-jo, czyli ponownemu utyciu po skończeniu kuracji odchudzającej? Podpowiadamy ci, jak to zrobić.

Nie stosuj błyskawicznych diet

Doskonale cię rozumiem, że chciałabyś schudnąć jak najszybciej. Ale jeśli zastosujesz drakońską dietę, efekt jo-jo jest murowany. Twój organizm odbiera ją jak sygnał, że nadszedł czas głodu. Staje się więc bardzo oszczędny. Stara się spalać jak najmniej kalorii, dlatego spowalnia przemianę materii. Gdy powracasz do zwykłego sposobu odżywiania, wciąż pamięta, że trzeba robić zapasy na czarną godzinę. I robi je - w postaci tkanki tłuszczowej, która jest dla niego źródłem energii. Im częściej się odchudzasz, tym przemiana materii jest wolniejsza i tym trudniej pozbywasz się nadprogramowych kilogramów.

Naj 03/2007